2006年03月07日

第78回アカデミー賞速報

OscarOscar2

Actor In A Supporting Role / 最優秀助演男優賞

・ジョージ・クルーニー (シリアナ)
・マット・ディロン (クラッシュ)
・ポール・ジアマッティ (シンデレラ・マン)
・ジェイク・ジレンハール (ブロークバック・マウンテン)
・ウィリアム・ハート (ア・ヒストリー・オブ・ヴァイオレンス)

George Clooney in “Syriana” (Warner Bros.)
Matt Dillon in “Crash” (Lions Gate)
Paul Giamatti in “Cinderella Man” (Universal and Miramax)
Jake Gyllenhaal in “Brokeback Mountain” (Focus Features)
William Hurt in “A History of Violence” (New Line)

Winner:ジョージ・クルーニー (シリアナ)無念…。

”The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe” (Buena Vista)
Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney and Scott Farrar ”King Kong” (Universal)
Joe Letteri, Brian Van’t Hul, Christian Rivers and Richard Taylor ”War of the Worlds” (Paramount and DreamWorks)
Dennis Muren, Pablo Helman, Randal M. Dutra and Daniel Sudick

Winner:Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney and Scott Farrar ”King Kong” (Universal)

Best animated feature film of the year

“Howl’s Moving Castle” (Buena Vista) Hayao Miyazaki
“Tim Burton’s Corpse Bride” (Warner Bros.) Mike Johnson and Tim Burton
“Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit” (DreamWorks Animation SKG) Nick Park and Steve Box

Winner:“Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit” (DreamWorks Animation SKG) Nick Park and Steve Box

Best live action short film
“Ausreisser (The Runaway)”A Hamburg Media School, Filmwerkstatt Production Ulrike Grote
“Cashback” (The British Film Institute)
A Left Turn Films Production Sean Ellis and Lene Bausager
“The Last Farm”A Zik Zak Filmworks Production Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson
“Our Time Is Up”A Station B Production Rob Pearlstein and Pia Clemente
“Six Shooter” (Sundance Film Channel) A Missing in Action Films and Funny Farm Films Production Martin McDonagh

Winner:“Six Shooter” (Sundance Film Channel) A Missing in Action Films and Funny Farm Films Production Martin McDonagh


Best animated short film
“Badgered”A National Film and Television School Production Sharon Colman
“The Moon and the Son: An Imagined Conversation”A John Canemaker Production John Canemaker and Peggy Stern
“The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello” (Monster Distributes) A 3D Films Production Anthony Lucas
“9”A Shane Acker Production Shane Acker
“One Man Band”A Pixar Animation Studios Production
Andrew Jimenez and Mark Andrews

Winner:“The Moon and the Son: An Imagined Conversation”A John Canemaker Production John Canemaker and Peggy Stern


Achievement in costume design
“Charlie and the Chocolate Factory” (Warner Bros.) Gabriella Pescucci
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Colleen Atwood
“Mrs. Henderson Presents” (The Weinstein Company) Sandy Powell
“Pride & Prejudice” (Focus Features) Jacqueline Durran
“Walk the Line” (20th Century Fox) Arianne Phillips

Winner:“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Colleen Atwood

Achievement in makeup

“The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”
(Buena Vista) Howard Berger and Tami Lane
“Cinderella Man”(Universal and Miramax) David Leroy Anderson and Lance Anderson
“Star Wars: Episode III Revenge of the Sith”(20th Century Fox)
Dave Elsey and Nikki Gooley

Winner:“The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”(Buena Vista) Howard Berger and Tami Lane

Actress In A Supporting Role / 最優秀助演女優賞

・エイミー・アダムス (ジューンバグ)
・キャスリーン・キーナー (カポーティー)
・フランシス・マクドーマン(ノース・カウントリー)
・レイチェル・ヴェイス (ザ・コンスタント・ガーデナー)
・ミッシェル・ウィリアムズ (ブロークバック・マウンテン)

Amy Adams in “Junebug” (Sony Pictures Classics)
Catherine Keener in “Capote” (UA/Sony Pictures Classics)
Frances McDormand in “North Country” (Warner Bros.)
Rachel Weisz in “The Constant Gardener” (Focus Features)
Michelle Williams in “Brokeback Mountain” (Focus Features)

Winner:レイチェル・ヴェイス (ザ・コンスタント・ガーデナー)

Best documentary short subject

“The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club”
A Dan Krauss Production Dan Krauss
“God Sleeps in Rwanda”An Acquaro/Sherman Production Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman
“The Mushroom Club”A Farallon Films Production Steven Okazaki
“A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin”A NomaFilms Production Corinne Marrinan and Eric Simonson

Winner:“A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin”A NomaFilms Production Corinne Marrinan and Eric Simonson

Best documentary feature
“Darwin’s Nightmare” (International Film Circuit) A Mille et Une Production Hubert Sauper
“Enron: The Smartest Guys in the Room” (Magnolia Pictures) An HDNet Films Production Alex Gibney and Jason Kliot
“March of the Penguins” (Warner Independent Pictures) A Bonne Pioche Production Luc Jacquet and Yves Darondeau
“Murderball” (THINKFilm) An Eat Films Production Henry-Alex Rubin and Dana Adam Shapiro
“Street Fight”A Marshall Curry Production Marshall Curry

Winner:“March of the Penguins” (Warner Independent Pictures) A Bonne Pioche Production Luc Jacquet and Yves Darondeau

Penguin 2


Achievement in art direction


“Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures) Art Direction: Jim Bissell Set Decoration: Jan Pascale
“Harry Potter and the Goblet of Fire” (Warner Bros.) Art Direction: Stuart Craig Set Decoration: Stephenie McMillan
“King Kong” (Universal) Art Direction: Grant Major Set Decoration: Dan Hennah and Simon Bright
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Art Direction: John Myhre Set Decoration: Gretchen Rau
“Pride & Prejudice” (Focus Features) Art Direction: Sarah Greenwood Set Decoration: Katie Spencer

Winner:“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Art Direction: John Myhre Set Decoration: Gretchen Rau


Achievement in music written for motion pictures (Original score)

“Brokeback Mountain” (Focus Features) Gustavo Santaolalla
“The Constant Gardener” (Focus Features) Alberto Iglesias
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) John Williams
“Munich” (Universal and DreamWorks) John Williams
“Pride & Prejudice” (Focus Features) Dario Marianelli

Winner:“Brokeback Mountain” (Focus Features) Gustavo Santaolalla これは想像に易いところ。

Achievement in sound mixing

“The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe” (Buena Vista) Terry Porter, Dean A. Zupancic and Tony Johnson
“King Kong” (Universal) Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett
“Walk the Line” (20th Century Fox) Paul Massey, D.M. Hemphill and Peter F. Kurland
“War of the Worlds” (Paramount and DreamWorks) Andy Nelson, Anna Behlmer and Ronald Judkins

Winner:“King Kong” (Universal) Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek

Honory Oscar:Robert Altman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

“In the Deep” from “Crash” (Lions Gate)
Music by Kathleen “Bird” York and Michael Becker Lyric by Kathleen “Bird” York
“It’s Hard Out Here for a Pimp” from“Hustle & Flow” (Paramount Classics, MTV Films and New Deal Entertainment) Music and Lyric by Jordan Houston, Cedric Coleman and Paul Beauregard
“Travelin’ Thru” from “Transamerica” (The Weinstein Company and IFC Films) Music and Lyric by Dolly Parton

Winner:“It’s Hard Out Here for a Pimp” from“Hustle & Flow” (Paramount Classics, MTV Films and New Deal Entertainment) Music and Lyric by Jordan Houston, Cedric Coleman and Paul Beauregard

Achievement in sound editing
“King Kong” (Universal) Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Wylie Stateman
“War of the Worlds” (Paramount and DreamWorks) Richard King

Winner:“King Kong” (Universal) Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn

Best foreign language film of the year
“Don’t Tell”A Cattleya/Rai Cinema Production Italy
“Joyeux Noël”A Nord-Ouest Production France
“Paradise Now”An Augustus Film Production Palestine
“Sophie Scholl - The Final Days”A Goldkind Filmproduktion and Broth Film Production Germany
“Tsotsi”A Moviworld Production South Africa

Winner:“Tsotsi”A Moviworld Production South Africa

Achievement in film editing
“Cinderella Man” (Universal and Miramax) Mike Hill and Dan Hanley
“The Constant Gardener” (Focus Features) Claire Simpson
“Crash” (Lions Gate) Hughes Winborne
“Munich” (Universal and DreamWorks) Michael Kahn
“Walk the Line” (20th Century Fox) Michael McCusker

Winner:“Crash” (Lions Gate) Hughes Winborne

Actor In A Leading Role / 最優秀主演男優賞

・フィリップ・シーモア・ホフマン (カポーティ)
・テランス・ホワード (ハッスル&フロウ)
・ヒース・レジャー (ブロークバック・マウンテン)
・ホワキン・フェニックス (ウォーク・ザ・ライン)
・デイビッド・ストラハーン (グッドナイト・アンド・グッドラック)

Philip Seymour Hoffman in “Capote” (UA/Sony Pictures Classics)
Terrence Howard in “Hustle & Flow” (Paramount Classics, MTV Films and New Deal Entertainment)
Heath Ledger in “Brokeback Mountain” (Focus Features)
Joaquin Phoenix in “Walk the Line” (20th Century Fox)
David Strathairn in “Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures)

Winner:フィリップ・シーモア・ホフマン (カポーティ) Yes, yes, yes!!!!!!

Achievement in cinematography

“Batman Begins” (Warner Bros.) Wally Pfister
“Brokeback Mountain” (Focus Features) Rodrigo Prieto
“Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures) Robert Elswit
“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Dion Beebe
“The New World” (New Line) Emmanuel Lubezki

Winner:“Memoirs of a Geisha” (Sony Pictures Releasing) Dion Beebe


Actress In A Leading Roles / 最優秀主演女優賞


・ジュディ・デンチ (ミセス・ハンダーソン・プレゼンツ)
・フェリシティ・ホフマン (トランス アメリカ)
・キアラ・ナイトリー (プライド・アンド・プレジュディス)
・シャリーズ・セロン (ノース・カントリー)
・リース・ウェザスプーン (ウォーク・ザ・ライン)

Judi Dench in “Mrs. Henderson Presents” (The Weinstein Company)
Felicity Huffman in “Transamerica” (The Weinstein Company and IFC Films)
Keira Knightley in “Pride & Prejudice” (Focus Features)
Charlize Theron in “North Country” (Warner Bros.)
Reese Witherspoon in “Walk the Line” (20th Century Fox)

Winner:リース・ウェザスプーン (ウォーク・ザ・ライン)

Adapted screenplay
“Brokeback Mountain” (Focus Features) Screenplay by Larry McMurtry & Diana Ossana
“Capote” (UA/Sony Pictures Classics) Screenplay by Dan Futterman
“The Constant Gardener” (Focus Features) Screenplay by Jeffrey Caine
“A History of Violence” (New Line) Screenplay by Josh Olson
“Munich” (Universal and DreamWorks) Screenplay by Tony Kushner and Eric Roth

Winner:“Brokeback Mountain” (Focus Features) Screenplay by Larry McMurtry & Diana Ossana

Original screenplay

“Crash” (Lions Gate) Screenplay by Paul Haggis & Bobby Moresco
Story by Paul Haggis
“Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures) Screenplay by George Clooney & Grant Heslov
“Match Point” (DreamWorks) Written by Woody Allen
“The Squid and the Whale” (Samuel Goldwyn Films and Sony Pictures Releasing) Written by Noah Baumbach
“Syriana” (Warner Bros.) Written by Stephen Gaghan

Winner:“Crash” (Lions Gate) Screenplay by Paul Haggis & Bobby Moresco Story by Paul Haggis


Best Director / 最優秀監督賞

・アン・リー (ブロークバック・マウンテン)
・ベネット・ミラー (カポーティー)
・ポール・ハッジス (クラッシュ)
・ジョージ・クルーニー (グッドナイト・アンド・グッドラック)
・スティーブン・スピルバーグ (ミュニック)

“Brokeback Mountain” (Focus Features) Ang Lee
“Capote” (UA/Sony Pictures Classics) Bennett Miller
“Crash” (Lions Gate)  Paul Haggis
“Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures) George Clooney
“Munich” (Universal and DreamWorks) Steven Spielberg

Winner:アン・リー (ブロークバック・マウンテン)

Best Picture / 最優秀作品賞

・ブロークバック・マウンテン / Brokeback Mountain
・カポーティ / Capote
・クラッシュ / Crash
・グッドナイト・アンド・グッドラック / Good Night, and Good Luck
・ミュニック / Munich

“Brokeback Mountain” (Focus Features) A River Road Entertainment Production Diana Ossana and James Schamus, Producers

“Capote” (UA/Sony Pictures Classics) An A-Line Pictures/Cooper’s Town/ Infinity Media Production Caroline Baron, William Vince and Michael Ohoven, Producers

“Crash” (Lions Gate) A Bob Yari/DEJ/Blackfriar’s Bridge/ Harris Company/ApolloProscreen GmbH & Co./Bull’s Eye Entertainment Production Paul Haggis and Cathy Schulman, Producers

“Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures)
A Good Night Good Luck LLC Production Grant Heslov, Producer

“Munich” (Universal and DreamWorks) A Universal Pictures/DreamWorks Pictures Production Kathleen Kennedy, Steven Spielberg and Barry Mendel, Producers

Winner:クラッシュ / Crash これはSurprise!!


人気blogランキング クリックしてね。

March 5, 2006 11:25pm (EST)

machineko_nyc at 08:35│Comments(4)TrackBack(4)映画 | 

トラックバックURL

この記事へのトラックバック

1. 第78回アカデミー賞結果発表!!  [ ROMPER’S ROOM ]   2006年03月08日 00:52
1日中降り続く{/kaeru_rain/}{/kaeru_rain/}{/kaeru_rain/} 早朝からTVでチラホラとレッドカーペットの様子が中継されていましたが、誰がどの作品が受賞するのかとヤキモキしておりました〜{/face_nika/} WOWOWは見られないので、NHK−BS2での放送を楽しみに...
2. 睦月、アカデミー賞を振り返る  [ カリスマ映画論 ]   2006年03月12日 15:06
どうも。『カリスマ映画論』管理人の睦月です。             日本時間の3月6日午前8:50より・・・         待ちに待った第78回アカデミー賞が発表されましたね。 もう、睦月は会社にいながらに気が気でなくて。 仕事もせずに、ネット上....
3. noah 人気 blog ランキング  [ 人気Blogランキング[今週48位] ]   2006年04月14日 18:50
“Munich” (Universal and DreamWorks) A Universal Pictures/DreamWorks PicturesProduction Kathleen Kennedy, Steven Spielberg and Barry Mendel, Producers Winner:クラッシュ / Crash これはSurprise!! 人気blogランキング クリックしてね。 ...
4. best casino odds  [ best casino odds ]   2007年03月20日 10:16

この記事へのコメント

1. Posted by 高遠 夜   2006年03月07日 22:43
どうもTBありがとうございます。
「クラッシュ」びっくりしましたけど、観たい映画なので、これから拡大上映してくれるとうれしいな。
「ミュンヘン」「ナルニア」以外はまだ観れてないんですよね。
楽しみです。
2. Posted by romper-stomper-rc   2006年03月08日 00:58
こんばんは〜TBさせていただきました。
『クラッシュ』の作品賞はビックリでしたよね〜?ってご本人達もビックリの様子が微笑ましくもありました。
授賞式の模様はBS2待ちなんですが、やはりアン・リー監督の受賞は嬉しいものがありました。作品賞が獲れなかったのをアン・リー監督自身も残念がっていたようですね。
3. Posted by 街猫   2006年03月08日 08:19
高遠 夜さん、こんばんは!

クラッシュは司会のJoh Stewartがクラッシュに出てなかった人手を挙げてとJokeを言ったくらい有名な人が沢山出てたし、賞を取ったので拡大されるんじゃないでしょうか?私のお気に入りカポーティも是非ご覧ください。日本ではこの秋に公開とか聞きました。低バジェットフィルムですものね。
4. Posted by 街猫   2006年03月08日 08:26
romper-stomper-rcさん、こんばんは!

アンリー監督、監督賞は取ったんですけどね。やっぱりBest pictureってハリウッド全体のNo.1 movieでしょ、取らないんじゃないかな〜と思ってました。ミシェルウイリアムズもこの映画に出演した事でカリフォルニアにある母校から絶縁されたとか聞いたし、ちょっと驚き。

この記事にコメントする

名前:
URL:
  情報を記憶: 評価: 顔